Aalborg

Beskedne scorer til Aalborg-hold

Michael Brændeskov - en af bare to spillere hos Cimbrer, der kom over 200 i snit.Foto: Jens morten

Michael Brændeskov - en af bare to spillere hos Cimbrer, der kom over 200 i snit.Foto: Jens morten

AALBORG:Fjerde runde af grundspillet i landets bedste bowlingrækker gav kun beskedent udbytte til Aalborg-klubberne Cimbrer hos mændene og Five O’Clock hos kvinderne. Ud af 35 mulige point hentede Cimbrer blot 14, mens Five O’Clock-kvinderne kom hjem fra deres runde i Kolding med beskedne 13 point. Begge hold er dog fortsat placeret inden for den margin, der senere vil give de fire bedste hold i hver kategori adgang til medaljekampene, idet Cimbrer besætter en tredje- og Five O’Clock en fjerdeplads. Kun to af Cimbrer-spillerne kom i fjerde runde over pari, Anders Nørskov 206 og Mikael Brændeskov 202 kegler i gennemsnit pr. serie, og det skuffede ikke mindst spillerne selv. De havde håbet at korte afstanden til førerholdene BK Skive og BK Sisu fra Rødovre ned. I stedet blev der et større hul op til de to, og Cimbrers regerende, danske mestre har i stedet fået alvorlig konkurrence bagfra, idet man med 73 point blot er to point foran Viking Århus på fjerde- og Pin-Crackers på femtepladsen. BK Skive topper suverænt med 104, mens Sisu har samlet 88 point. - Vi er nu halvvejs i sæsonen, og vi ligger netop nu på en tredjeplads i ligaen, hvilket jo giver en plads i slutspillet, konstaterer en af holdets unge spillere, Jesper Sørensen. Afbud kostede dyrt Hos et amputeret og afbudsramt Five O`Clock-hold var kun den tidligere landsholdsspiller Malene Christoffersen over pari, idet hun spillede sine syv kampe med 201 i snit pr. serie. - Træls er det med afbud til et dansk mesterhold, men vi må selvfølgelig acceptere, at der i ny og næ kan forekommer afbud, lyder det fra formand Frode Christensen oven på en runde, hvor tre normale førsteholdsspillere var fraværende. Clock’erne har nu langt op til de tre foranliggende, BK Sisu med 118, BK Viborg med 116 og Trekanten fra Kolding med 92 point, idet Five O’Clocks total er 70 point på fjerdepladsen. Politiet truer Bagfra truer nu Politiets IF med 61 point, men et lille lys er der forude, idet klubbens tidligere landsholdsspiller, Lotte H. Pedersen, er ved at være klar igen efter endt barsel. Hun spillede i weekenden på klubbens andethold, og kan snart være klar til et førsteholds-comeback. mingo