Aalborg

Billardklub ramte rødt

ABK 31 trækker sig fra elitedivisionen på grund af dårlig økonomi

AALBORG: Dion Nelin kan fremover roligt betegne sig som verdens bedste 2. divisionsspiller. Køekvilibristen fra Aalborg rykker nemlig sammen med ABK 31 ud af elitedivisionen og ned i trebandekarambolens hjemlige 2. division. - Vores økonomi ser ikke godt ud, erkender formand Erik Soelberg. - Derfor har vi valgt at trække vores hold fra elitedivisionen og spare de 25.000 kroner, det koster at have et hold i den bedste række. Samtidig sparer klubben en del udgifter på at hente svenske Mats Norén og københavneren Peter Thøgersen til kampene i elitedivisionen. - Det kostede os vel alene omkring 12.000 kroner at hente dem over fra Malmö og København, siger Erik Soelberg. - Det er dog ikke alene økonomien, der forhindrer os i at spille med i elitedivisionen. Vi havde også problemer med at stille et hold, der ikke bare ville blive kanonføde. Sidste år var Claus Petersen og Claus Mosskov med på holdet, men Claus Petersen har fået arbejde med mange weekendvagter og Claus Mosskov er taget ud at sejle. Tilbage havde vi ingen, der var interesseret i at spille med i elitedivisionen. Efter at billardklubben har ramt de røde tal og trækker sig fra bordet i elitedivisionen, bliver klubbens 2. divisionshold pludselig forfremmet til førstehold. Det betyder dog, at holdet ikke kan rykke tilbage i elitedivisionen efter denne sæson. Faktisk er alle ABK 31's hold spærret i forhold til oprykninger i den kommende sæson. 2. divisionsholdet bliver ellers ganske godt besat allerede i søndagens kamp mod Aarhus Pool & Billard Klub - tidligere kendt som Bispehaven. Med på holdet er nemlig både Klaus Petersen og Dion Nelin. - Dion spillede kun tre kampe i sidste sæson for elitedivisionsholdet og havde måske kunnet spille to kampe i denne sæson, fordi han spiller næsten hver weekend i udlandet. I 2. division har vi faktisk muligheden for at hive ham hjem lørdag aften, når han har spillet kamp i Holland og så trække på ham om søndagen. Det vil vi dog ikke gøre i denne sæson, hvor vi alligevel ikke kan rykke op, siger Erik Soelberg. ABK 31-formanden er dog villig til at satse på den 27-årige Nelin til næste år, hvis det lykkes at genopbygge klubben og trimme førsteholdet til en ny tørn i elitedivisionen. - Men det skal være med vores egne spillere, garanterer han. Satsningen med at hente forstærkning udefra gav DM-guld i 2001 og bronze i de to seneste sæsoner.toto