Billeder, skulpturer, poesi og musik

23 medlemmer tog udfordringen “urkunst” op og er med på udstilling fra i eftermiddag

Thorkild Jakobsen ved billedet ”Huleboerne fra Hanstholm” af Niels Hald. Terrænet, urmenneskene beskuer inde fra hulen, vil nok virke bekendt på holmboerne. Foto: Ole Iversen

Thorkild Jakobsen ved billedet ”Huleboerne fra Hanstholm” af Niels Hald. Terrænet, urmenneskene beskuer inde fra hulen, vil nok virke bekendt på holmboerne. Foto: Ole Iversen

Der er billeder, skulptur, poesi og musik på programmet, når Hanstholm Kunstforening i eftermiddag ferniserer udstillingen ”Urkunst” i Hanstholm Kunstbygning på Roshagevej - Nordatlantens Hus. Thorkild Jakobsen fortæller, at i foreningens oplæg til udstillingen skrev man til medlemmerne, at man håbede, ”at temaet kan inspirere til billeder, skulpturer, installationer, digte, video m.v. om, hvordan de første oprindelige mennesker tænkte og så verden og hinanden, følte og undrede sig”. Han tilføjer, at det naturligvis også var muligt at hente inspiration i gamle myter og shamanforestillinger om mennesker i dyreham og i ordene med ur-, f.eks. urinstinkt, urmenneske og urkraft eller i urbilleder som helleristninger og hulemalerier. - Ordet ur skal hentes op fra de dybe lag i kroppen, siger Thorkild Jakobsen. Han glæder sig over, at temaet har inspireret mange, idet 23 af foreningens medlemmer deltager, nemlig Kirsten Barlit, Bente Blekestad, Lis Bugge, Kirsten Fihl, Niels Hald, Vibeke Hansen, Leo Emil Jensen, Synnøve Kern, Svein Knudsen, Lilian Kristensen, Dorte Kudsk, Iben Lindebjerg, Anne Grete Ludeman, Jan Morell, Sille Noe Nygaard, Winni Ohrt, Flemming Rask, Andreas C. Rosmon, Karen Sennefelder, Anne Marie B. Thomsen, Elisabeth Wegger, Inge-Lise Øhrberg og Ellen Åkerstrøm. Jan Morell, der er multikunstner, underholder ved ferniseringen. @Byli.9.special.bund: