Blå Kors møbelafdeling holdt flyttedag.

Festlig indvielse og snoreklipning forleden

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Galleri - Tryk og se alle billederne.

SÆBY:Efter 14 dages stor arbejdsindsats af mange frivillige medarbejdere åbnede den Blå Kors nye butik i fredags om formiddagen.

Rigtig mange mennesker var mødt op for at kigge på varerne og handle i den flotte butik på Sæbygårdvej - den tidligere Aldi og Rema 1000 butik.

Handelstandens formand Hans Ole Kalhøj holdt en festlig indvielsestale og klippede den røde snor over.

- Jeg er meget glad for, at der igen er kommet liv i bygningen - efter at den har stået tom i et par år. Og jeg vil gerne benytte lejligheden til at ønske Blå Kors og alle de frivillige tillykke med den nye butik, sagde Kalhøj blandt andet.

Og straks efter at han havde klippet snoren over, gik handelen lystigt i gang.

Hele dagen var Blå Kors vært med et let traktement. Og det vidste sig, at handelen gik over al forventning hele dagen, og der var hele dagen travlt med at flytte nye møbler ind i butikken til erstatning for dem, der blev solgt.

Der blev solgt for rigtig mange penge denne dag, og Blå Kors takker for den store opbakning.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden