Blandet kampweekend

Der er atter blevet spillet turneringsgolf i Sæby - med blandede resultater.Arkivfoto

Der er atter blevet spillet turneringsgolf i Sæby - med blandede resultater.Arkivfoto

SÆBY:Sæby Golfklubs fire turneringshold har været i kamp både lørdag og søndag. Bedste udbytte af weekenden fik klubbens 2. divisionshold i seniorrækken (+50 år). Holdet fik fuldt hus med to sejre. Lørdag var holdet på besøg i Frederikshavn, hvor det blev til en flot sejr på 8-2 og søndag havde holdet en lang tur til Harre Vig, men igen var holdet i vinderrollen, Harre Vig blev besejret med 6-4. Holdets damesingle Jette (38) Nielsen vandt sin single begge dage, og havde dermed en vigtig rolle i weekenden. Klubbens damehold spillede ude mod Brønderslev lørdag, her var Jette Caludann eneste sejrende pige, da holdet tabte 2-7, til en stærkt spillende Brønderslev hold. Søndag var damerne i Hirtshals og det blev til en meget flot sejr på 7-2, her var det sejre til Hanne Jørgensen, Jette (345) Nielsen og i foursomen ved Jonna Kejser og Anne Kofod. Herreholdene i henholdsvis 3. division og danmarksserien kom knap så godt i gang med sæsonen. I 3. division, var holdet direkte uheldige i lørdagens kamp, da man blev besejret i 8-6 Frederikshavn. Pointene i denne kamp blev vundet af Allan Kastrup, Kristian Dall og Jakob B. Thiessen. Søndag blev det til et klart nederlag på 12-2 i Aalborg, Jesper Christensen og Kristian Dall skaffede de 2 point.. Danmarksserieholdet led også 2 klare nederlag mod henholdsvis Brønderslev 10-4 og Ørnehøj 13-1, på danmarksserieholdet var det kun Per Åke Poulsen, som formåede at skaffe point til Sæby i begge kamp. Lørdag blev det dog til en flot debutsejr til Kim Albæk Nielsen, da han vandt sin single. Alle hold skal i kamp igen 7. og 8. juni på hjemmebane i Sæby, så er der forhåbentlig sejre i vente til alle holdene. Men inden da er Sæby Golfklub vært for Danmarks bedste juniorer, som kommer på besøg den 31. maj og 1. juni, hvor de skal dyste i en afdeling af Faxe Tour, en turnering som Dansk Golf Union er arrangør af. I begge weekender er der gratis entre, så der er rig lejlighed til at nyde god golf i Sæby Golfklub.