Blinkende røde tal på bundlinien

Hirtshals Fiskeriforening ønsker debat om foreningens fremtid efter underskud på 841.043 kr.

Niels Kristian Nielsen, formand i Hirtshals Fiskeriforening er bekymret over det store underskud i foreningen. Arkivfoto: Bent Bach

Niels Kristian Nielsen, formand i Hirtshals Fiskeriforening er bekymret over det store underskud i foreningen. Arkivfoto: Bent Bach

Et underskud på 841.043 kroner i årets regnskab for Hirtshals Fiskeriforening gav i går anledning til en længere debat på foreningens generalforsamling. Men det skete først efter en opfordring fra formanden Niels Kristian Nielsen, for som et medlem efterfølgende sagde: - Jeg kan jo se på den kapital vi har opsparet, at vi kan køre videre som nu de næste ti år. Vokset med 700.000 kr. Underskuddet er på et år vokset med over 700.000 kroner, og det fik bestyrelsen til at hejse det røde advarselsskilt. - Sådan et underskud kan vi ikke være bekendt at komme med i de næste år. Jeg vil gerne have en debat om, hvad vi gør for at få nogle bedre tal, udtalte formanden. Der er flere forklaringer på det stærkt voksende underskud. To af de væsentligste er, at der er lagt et loft på fiskernes promilleafgift til foreningen og at et tilskud udefra til delvis dækning af løn til fiskerikonsulenten er skåret ned. - Og så var der nogle udgifter vi skulle have haft med i det gode regnskab fra sidste år, forklarer formanden. Han rejste spørgsmålet om promilleafgiften skal op igen, men det var der ingen fiskere ved mødet, som reagerede på. - Vi ved hvad vej det går med indtægter fra medlemmerne af fiskeriforeningen. Vi bliver færre. Sammenlægning af fiskeriforeninger i Kreds Nord tror jeg ikke længere på. Det har vi prøvet i fem år. Gode ideer til hvad vi skal gøre er bydende nødvendigt, og man ku' lade andre øjne se på mulighederne udefra, foreslog Jan Woller. Færre medlemmer Han oplyste at for 10 år siden var 153 fartøjer og 262 medlemmer. I dag er der ifølge fiskeriforeningen 53 fartøjer under fem tons og 59 fartøjer over fem tons samt 79 aktive medlemmer. Antallet af store fartøjer er stort set de samme som for ti år siden. Andre fiskere foreslog, at foreningen en gang til skal gå til Kreds Nord og foreslå en sammenlægning. Der var også en enkelt, der slog til lyd for en sammenlægning med en anden fiskerihavn. Sammenlægning Der kom også små bemærkninger om at foreningen skal prøve at se på, om det er muligt at slanke systemet i Hirtshals. Konklusionen på debatten blev, at Niels Kristian Nielsen i første omgang skal prøve igen at foreslå sammenlægning i Kreds Nord. - Vi foreslog det tre år i træk uden at komme videre. Det er træls at der skal gå så lang tid. og jeg tror der er blevet endnu sværere at få andre med, før de står i en situation, hvor det er nødvendigt, afrundede han debatten.