EMNER

Blodspor efter hærværk i Als

{ ALS: De sandsynligvis unge mennesker, der op til nytår forøvede hærværk flere steder i Als, har efterladt sig tydelige blodspor. I Als borgerforenings depot har man fundet adskillige blodplettede servietter. Døren til depotet er brudt op og der er stjålet flere ting, og døren til foreningens grillvogn er også brudt op. Det er også gået ud over lysrankerne på en række små juletræer placeret i byens gadekær Flouen. De er to gange blevet smidt i vandet, og nu har foreningens bestyrelse opgivet at sætte dem på, siger bestyrelsesmedlem Nina Frank Larsen. Det er også gået ud over spejderne i Als. Her har man ødelagt redskaber, hugget træer ned og brudt en container op. Den indeholdt blandt andet en motorsav, der er stjålet. Hærværket er meldt til politiet, men spejderleder Vera Hansen opfordrer forældre til at tjekke, om en eller flere af poderne er kommet til skade.