Kvinde blev holdt fast og taget på brysterne
Blufærdighedskrænker på Thisted Kystvej greb mandag aften 22-årig kvinde bagfra og tog hende på brysterne

Blufærdighedskrænkelsen fandt sted på Thisted Kystvej nær Thistedpigen. Arkivfoto Foto: Torben Hansen
THISTED:Politiet leder efter gerningsmanden til en episode på Thisted Kystvej kl. 22 mandag aften, hvor en 22-årig kvinde blev holdt fast bagfra og taget på brysterne.
Blufærdighedskrænkelsen skete, mens kvinden gik og talte i telefon i nærheden af skulpturen Thisted-pigen.
Hun har beskrevet gerningsmanden som dansk af udseende, 15-20 år, 170-175 cm høj, lys i huden, rødhåret og med fregner. Han var iført en lang, grøn frakke, blå jeans og en sort cykelhjelm, og han kom trækkende med en mountainbike.
- Vi hører meget gerne høre fra folk, der kan hjælpe os med at finde ham. Og naturligvis vil vi allerhelst gerne tale med ham selv, sige Jørgen Jensen, leder af patruljetjenesten hos lokalpolitiet i Thisted.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.