Børn hyggede sig med idolerne

Fodboldspillerne i Hobro IK brugte fredag eftermiddag på at lege og hygge med hundredvis af klubbens yngre fans

Rasmus Skovbo og Claus Søndberg
HIK inviterede byen til DS Arena for at vise truppen frem og spille fodbold med byens børn. Foto Claus Søndberg
Hobro 1. juli 2016 17:43

HOBRO: Hobro IK havde fredag eftermiddag inviteret klubbens fodboldfans til DS Arena i Hobro til en hyggelig og sjov eftermiddag med forskellige aktiviteter, og den invitation sagde flere hundrede fans ja tak til.

Først blev spillertruppen, som den ser ud nu, præsenteret på grønsværen foran fans og sponsorer på tribunen. Derefter gik børn og forældre ned på banen for at hygge sig med Hobro IK-spillerne.

Her fik børnene målt, hvor hårdt de kunne sparke en bold i mål. Andre forsøgte at blive målkonger ved at score på målmændene Jesper Rask og Alexander Nybo. Der var også to baner, hvor børnene lagde en vældig iver i at spille mod og med Hobro-spillerne og vise, at de er klar til at tage over på holdet en dag.

chat_bubble Kommentarer keyboard_arrow_down

Log ind for at kommentere.
Henter artikler...
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...