Børn og ældre damer falder i Hundelev

Huller i skolegården på Hundelev Skole koster knubs - nu kommer der lys og lapning

HUNDELEV:Lysforholdene omkring Hundelev Skole er for dårlige, og der er huller i asfalten i skolegården - og det skal der nu gøres noget ved. Hundelev Ungdoms- og Idrætsforening har ansøgt Løkken-Vrå Kommune om penge til forbedring af lysforholdene omkring skolen og i skolegården, ligesom foreningen ønsker hullerne lappet. - Mange af vores medlemmer har udtrykt stor utilfredshed med forholdene om aftenen - især er det er stort problem for gymnastikholdet med 25 ældre damer, siger foreningens formand, Mette Sørensen. Penge til lys og asfalt Foreningen har mange brugere af Hundelev Skole om aftenen, og det er baggrunden for ønsket - som nu bliver opfyldt. Løkken-Vrå Kommunes økonomiudvalg indstiller nemlig til kommunalbestyrelsen, at der skal frigives 100.000 kroner til lys og asfalt til Hundelev Skole ud af det samlede kommunale budget til renovering af skoler og daginstitutioner på i alt to mio. kr. - Ansøgningen skal ses i sammenhæng med vores ønske om, at Løkken-Vrå Kommune skal været et attraktivt og trygt sted at være, lød begrundelsen fra Økonomiudvalget. Hundelev Skole har i forvejen indhentet tilbud på opsætning af fire lamper, hvilket kan klares for 12.150 kroner.