EMNER

Børnehavebørn legede julemænd

Husstande og forretninger i Hune-Blokhusområdet har sørget for lys i mørket på opfordring fra Hune-Blokhus Borgerforening og 57 af dem har sendt billede af deres bidrag til foreningens hjemmeside.

Borgerforeningens Merete Hansen styrede posen, da børnene trak vindere.

Borgerforeningens Merete Hansen styrede posen, da børnene trak vindere.

Det har fem af dem vundet julemad for og det kan de takke børnene i Hune Børnehave for. De stod for udtrækningen. - Børnene trak lod med stor begejstring og stor koncentration, siger Merete Hansen, kasserer i borgerforeningen. Initiativet er nyt, men borgerforeningsformand Henrik Helbo taler allerede om en tilbagevendende begivenhed. - Det virker som om, der er en del mere pyntet med lys i år, siger han. Vinderne er Lillian og Poul Madsen, Lene og Karsten Sørensen, Butik Lykke, Jytte Højbjerg og Lise Bygholm og Henning Gøeg, oplyser Merete Hansen. Alle bidragene kan ses på foreningens hjemmeside, www.hune-blokhus.dk -mill