Børnenes sikkerhed i første række

KIRKETORV - Jeg har med interesse læst artiklen i NORDJYSKE vedrørende menighedsrådets frygt for trafikkaos ved kirken. Jeg kan godt forstå menighedsrådets frygt. Denne frygt har vi haft på Skolegades Skole i mange år. Vores frygt handler bare ikke om, hvordan bilisterne kan finde ind til parkeringspladser, hvor grønt området bliver, om kirken har udvidelsesmuligheder eller om man mener, at vores børn kan sættes af i Krogensgade (det bliver de i øvrigt i forvejen). Skolegades Skoles frygt handler om, hvornår der sker en alvorlig ulykke, hvor en af skolens elever er involveret. Vi kender nemlig også til trafikkaos i Bredgade. Vores skolepatruljer kan fortælle hårrejsende historier om, hvordan hensynsløse bilister overhaler i det fodgængerfelt, hvor vores skolepatrulje skal hjælpe skolens elever over Bredgade. Vi har pt. 420 elever på skolen, hvor måske halvdelen skal passere Bredgade et eller andet sted. Vores skolepatruljer gør et meget stort stykke arbejde. Vi ser derfor på de forslag, der er kommet indtil videre, med megen stor optimisme. Teknisk forvaltning har været meget imødekommende overfor Skolegades Skoles forslag. Der har også været afprøvet forskellige fartnedsættende afprøvninger bl.a. med fartmåler. Nye og større skilte. Det er vi meget tilfredse med. Vi synes, at de forslag, der er fremkommet indtil nu , har været gode. Der skal muligvis finjusteres her og der. Det vil vi meget gerne være med til - MEN vi mener, at børnenes sikkerhed kommer i allerforreste række. Det er det vi vil arbejde hårdt for.