Nibe

Boldklub kårer årets leder

NIBE:Flere end 200 deltog i årets afslutning for ungdom i Nibe Boldklub - ny rekord efter udflytningen til de nye og rummelige rammer i klubhuset på Hobrovej ved Nibe Hallen. Børn og unge indledte finalen med en rask fodbolddyst - årets sidste på græs - inden træffet i klubhuset til den officielle del af arrangementet i form af præmie- og gaveuddelinger i rigt mål. Deltagerne klappede især, da klubbens formand Hans Thorup afslørede, at klubbens sekretær Bente Christoffersen er kåret til "Årets NBer". Ved siden af det administrative løser hun adskillige andre opgaver for klubben som forældrebemanding af cafeteriet og posten som holdleder for juniorholdet. - Bente Christoffersens besidder en aldrig svigtende vilje til at få gang i tingene og opgaverne løst. Hun er heller ikke bange for at bide os andre i haserne, når vi ikke får løst vore opgaver til tiden, lød det fra NB-formand Hans Thorup. Det synlige tegn på udnævelsen til "Årets Leder" er en vandrepokalen, og et komplet sæt sportsudstyr, som hovedsponsor Spar NORD betaler. Efter pokal- og gaveregnen bød boldklubben på pølser, sodavand og diskodans.