Frederikshavn

Borgere for højhuset

Enggparken 195 MOD: Den seneste debat om højhus byggeriet på værkergrunden har efter min mening kørt for meget på modstandernes præmiVIS sser, derfor vil jeg da gerne udtrykke min varmeste tilslutning til projektet. Det er et fremtidsorienteret projekt, der for altid vil sætte vores by på danmarkskortet , og som vil være medvirkende til en ny boligform i Nordjylland, hvor atraktionen er højden og udsigten, og man bør jo ikke glemme, at det vil skabe jobs i byggefasen og senere være med til at understøtte vores erhvervsliv. Især detailhandelen vil få glæde af det på længere sigt. Frederikshavn har med dette projekt, kvit og frit fået foræret et guldæg, som nogen vil smide væk og andre klart vil tage imod med åbne arme. Samtidig er projektet jo også udført utroligt smukt . Den ovale form er fornyende, og den gør, at huset vil falde i tråd med boligmassen omkring. Herunder også Ørnevejen . Her kan man jo sige, at der er flere ting, der allerede nu bryder liebhaver idyllen. Ørnevejens Skole er da ikke et pænt syn fra den side. Føtex heller ikke. Værker grunden er da slet ikke nogen perle. Så lidt sat på spidsen vil højhuset skabe et mere attraktivt boligområde og tilmed understøtte udviklingen lokalt i en sådan grad, at beboerne kan påregne stigende huspriser i fremtide. Hvis man vælger det modsatte kan resultatet blive, at vores byudvikling bremses, og vi bliver det, der hedder en udkantsprovins, der mister tiltrækningskraften på førstegangskøbere fra Ålborg området. Dette vil skabe faldende boligpriser og ikke mindst gøre det stort set umuligt at sælge liebhaver ejendomme i Frederikshavn. Jeg vil opfordre vores politikere til at vise mod til at gennemføre projektet og derved cementere det Ny Frederikshavn .....