Borgerforening fejrer 90 års jubilæum

EMNER 12. september 2002 08:00

INGSTRUP: Søndag fejrer Ingstrup Borgerforening sit 90 års jubilæum. Torben Reese fra borgerforeningens bestyrelse fortæller, at man har valgt at holde en fødselsdagsreception i Ingstrup Forsamlingshus efterfulgt af frokost for foreningens medlemmer. Ingstrup Borgerforening har spillet en aktiv rolle på mange felter siden starten i 1912. Foreningsprotokollen kan fortælle mange spændende historier om foreningens virke. I de allerførste år var borgerforeningen involveret i arbejdet med at skabe bedre kloakeringsforhold samt gadebelysning i byen. I 1937 pressede foreningen ihærdigt på for at få lavet en vej til Grønhøj, og i 1948 blev der samarbejdet med Pandrup Borgerforening om at få etableret rutebilskørsel til Aalborg - én gang om ugen. I 1965 var der krise i foreningen. Der var ekstraordinær generalforsamling om ophævelse af foreningen, men forslaget blev forkastet med alle stemmer mod to. I nyere tid har foreningen markeret sig tydeligt med mange tiltag i lokalsamfundet. Man støttede oprettelsen af Ingstrup Efterskole i 1979, og siden 1980 har foreningen hver sommer været en af de bærende kræfter ved det årlige gratis kaffebord på torvet. I 1981 deltog foreningen ved etablering af en ny legeplads ved skolen. I 1985 var man med, da der skulle laves parkeringsplads og cykelstativer i midtbyen, og i 1986 blev der sat ny medlemsrekord. Det blev slået fast, at hele sognet bakkede op om foreningen. Ingstrup Borgerforening er i dag meget aktiv. Gennem mange år har man stået som arrangør af faste årligt tilbagevendende arrangementer som for eksempel juletræsfesten, fastelavnsfesten og Sankt Hans-arrangementet, der arrangeres i samarbejde med menighedsrådet. Foreningen er ofte arrangør af kulturelle arrangementer i Ingstrup, ligesom man ofte samarbejder med andre Ingstrup-foreninger omkring større aktiviteter.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...