EMNER

Borgerforening strækker hånden ud

Sindal Borgerforenings gamle karrusel skal ikke blot køre rundt på Sindal Marked, men opstilles flere steder.

- Vi har et karruseludvalg, der har ideer til at komme ud med karrusellen ligesom vi gjorde sidste år ved Tolne Skovpavillons 100 års jubilæum, siger formanden Per Østergaard efter foreningens generalforsamling forleden. Et andet udvalg skal ud at finde en anden, som vil finde en anden til at passe Dyrefarmen, som Poul Larsen af helbredsmæssige grunde ikke længere kan klare. Siden forrige generalforsamling er Sindal Borgerforening også blevet en paraply for Udvalget for by- og landskabspleje, men som kører med egen økonomi. Udvalget blev dannet af ildsjæle i tidligere Sindal Kommune og det fik flere gange tilskud til forskellige forskønnelsesprojekter. - Vi har også legepladser, der skal passes, så der er mange opgaver, men nu har vi solgt vores store telt, så vi ikke beskæftiger os med udlejning, oplyser Per Østergaard om årets aktiviteter, som også gav både kritik og ros til at foreningens sankthansbål var blevet flytter til i nærheden af vandværket. - Der mangler opholdssteder vestpå i byen for børn, og vi skal nu i bestyrelsen overveje hvad vi gør. Aktiviteterne og medlemsbidrag fra 150 medlemmer gav på bundlinien et lille overskud. - Det er et pænt tal, når der ikke er noget, der bliver truet med at blive taget os. Tanken om at flytte biblioteket blev hurtigt stoppet, og det viser det er vigtigt at stå sammen, siger Per Østergaard, som på generalforsamlingen strakte hånden ud til et tættere samarbejde med andre om bestemte opgaver. - Der kan være mange modeller for, hvordan det kan foregå og jeg mærker en åbning fra andre foreninger. Folk har fået øjnene op for, at der er blevet mere nødvendigt at vi knytter tættere bånd for at bevare det vi har. Der skete en enkelt udskiftning i bestyrelsen, idet Margit Larsen trak sig og Kim Sørensen blev valgt i stedet for.