Borte med blæsten
Stormen gik hårdt ud over mange af de lokale kandidaters valgplakater
AALBORG: Stormen mandag aften gik så hårdt ud over mange af de valgplakater, som hænger på lygtepælene rundt om i kommunen, at teknik- og miljøforvaltningen har været nødt til at henvende sig til de lokale partiforeninger for at få dem til at rydde op.
- Vi har sendt en mail til dem, der står som kontaktpersoner i forhold til plakaterne. Både for at få dem til at samle ødelagte plakater op, men også fordi flere af plakaterne er krøllet sammen eller faldet halvvejs ned, fortæller teamkoordinator i Trafik & veje Henrik Nyrup.
Han får i øjeblikket en del henvendelser om plakater, der er blæst ned, og kommunens folk kører også selv lidt rundt og holder øje med situationen. For selvom det nu er blevet tilladt at hænge valgplakater op i Aalborg Kommune, hvor de ved tidligere valg kun måtte være på specielle standere, må de naturligvis hverken svine eller genere trafikken. Og det gælder både plakater, der er blevet ødelagt som følge af stormen eller har været udsat for hærværk.
- De politiske partier skal selv have fokus på at få ryddet op. Men vi får alligevel en del henvendelser om det i øjeblikket, og er de til gene, fordi de hænger for langt nede mod fortovet eller for tæt på kørebanen, tager vi dem ned, forklarer Henrik Nyrup.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.