Thisted

Bowlingklub føler sig svigtet af politiet

Politiet afviser at have syltet en snart halvandet år gammel sag

1. oktober 2007 anmeldte Thisted Bowlingklub sin kasserer for underslæb til 164.000 kroner til Thisted Politi, men siden er der ikke sket det mindste i sagen. Det er bestyrelsen for Thisted Bowlingklub meget skuffet over. Det fremgik klart af den beretning, som klubbens formand, Charlotte H. Spaanhede fremlagde på klubbens generalforsamling forleden. - Politiet har helt klart nedprioriteret sagen, og vi må med beklagelse konstatere, at der ikke i dagens Danmark er megen retssikkerhed for små idrætsklubber, hvis kasserer løber med pengene. Politiadvokat Per Kiel Lauridsen kendte ikke sagen på forhånd, men erkender, at sagen har ligget hos Midt- og Vestjyllands Politi i lang tid. Læs mere i Thisted Dagblad lørdag