EMNER

Bratskov skal være væksthus for ildsjæle med gode idéer

Ny bestyrelse for Bratskov-forening vil skabe liv i kulturhuset og udvikling i hele Brovst-området.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

KULTURHUSET BRATSKOV, som den ny forening vil gøre til et væksthus for ildsjæle med gode idéer. Foto: Erik Sahl

Den nye bestyrelse for Turist- og Kulturforeningen Bratskov er nu klar til at sætte handling bag ordene i foreningens formålsparagraf: Bratskov skal for alvor være et levende kulturhus, et væksthus for ildsjæle med gode idéer. Foreningen vil holde forskellige former for for sociale og kulturelle aktiviteter på Bratskov – og samarbejde med foreninger, institutioner, forretninger og virksomheder for i fællesskab at skabe aktiviteter og udvikling i området. – Der er virkelig brug for Turist- og Kulturforeningen Bratskov, efter at borgerforeningen er nedlagt. Og i den nye kommune er Brovst ikke centrum og navle som i den gamle kommune. Derfor er der brug for en ekstra indsats, pointerer foreningens formand Ole Stavad. Læs mere i NORDJYSKE Stiftstidende's Jammerbugt-sektion søndag.