Bridge er for alle

Tove Melgaard, Sigrid Kloster, Birgit Tværgaard, og Anne Grethe Friis med Inge Troldahl, Svend Aage Friis, Peter Mortensen, Anni Gregersen og Jens Martin stående bagerst, er en fast del af Fjerritslev Bridgeklub. Privatfoto

Tove Melgaard, Sigrid Kloster, Birgit Tværgaard, og Anne Grethe Friis med Inge Troldahl, Svend Aage Friis, Peter Mortensen, Anni Gregersen og Jens Martin stående bagerst, er en fast del af Fjerritslev Bridgeklub. Privatfoto

Igen i år afholder Fjerritslev bridgeklub undervisning for alle, som har lyst til at lære kortspillet bridge, som spilles over hele verden. Bridge spilles på såvel klubplan, som i private hjem, og sidste år påbegyndte man med bridge på skoleplan som en forsøgsordning.

Bridge spilles af folk i alle aldersklasser, og er god hjernegymnastik. I Fjerritslev bridgeklub er klubbens ældste spiller Niels Andersen, som blev 90 år og netop rykket op i den næstbedste række. Fjerritslev bridgeklub blev startet tilbage i 1955, og består i dag af 90 spillere. Klubbens undervisning ledes af Peter Mortensen, og der er spilleaften tirsdag fra klokken 19.00 til 22.00 samt fredag eftermiddag.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.