Brøndby er i pengenød

Februarlønnen er i fare i Brøndby, som fortsætter det frie fald fra toppen. Der mangler tre millioner her og nu.

Brøndby-spillerne jubler. For tiden er der ikke så meget at juble over. Foto: Scanpix

Brøndby-spillerne jubler. For tiden er der ikke så meget at juble over. Foto: Scanpix

Ekstra Bladet skitserer i dag klubbens aktuelle økonomiske situation som kritisk. Klubbens økonomichef Jesper Jørgensen skulle torsdag have slået alarm overfor de ansatte og fortalt, at klubben er i pengenød. Tre millioner mangler der til at betale lønninger med til udgangen af denne måned, og det kan både ramme spillerne og det administrative personale. Brøndby har sendt en stribe rykkere ud til klubbens sponsorer, som ikke har betalt rettidigt. På den konto skulle Superligaklubben have fem millioner i klemme. Brøndby mister snart mæcenen Jesper "Kasi" Nielsens betragtelige milliontilskud. Desuden er klubbens dragtleverandør, Adidas, flyttet over til fjenden, FC København. Hvis Brøndby-spillerne ikke modtager løn d. 29. februar, kan de efter tre dage opsige deres kontrakt. Så er de frie til at skifte til en ny klub, betragter Spillerforeningens formand, Mads Øland. Brøndbys bestyrelsesformand Per Bjerregaard afviser forlydenderne som sludder.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden