Brøndby-reserver til guldkamp i Aalborg

Det bliver et markant svækket Brøndby-hold, som på torsdag skal forsøge at forhindre AaB i at sikre DM-guldet på Energi Nord Arena.

Martin Retov(her i Brøndby-trøjen) har forlænget kontrakten med AC Horsens. Foto: Scanpix

Martin Retov(her i Brøndby-trøjen) har forlænget kontrakten med AC Horsens. Foto: Scanpix

Cheftræner Tom Køhlert har i hvert fald ikke så stort udvalg på hylderne med de normale stamspillere, som han plejer at have. Anders Randrup, Thomas Rasmussen og Martin Ericsson har karantæne. To gange Morten Rasmussen og Per Nielsen er skadede. Daniel Wass skal til eksamen og på nuværende tidspunkt er der tvivl om Tobias Mikkelsen, Martin Retov og Max von Schleebrügge. - Det giver os nogle udfordringer, og det er da klart, at man er ærgerlig, når man må se bort fra så mange spillere af den ene eller den anden årsag. Der er en hel del nøglespillere iblandt, men jeg har det sådan, at jeg ikke fokuserer på de spillere, vi ikke kan bruge, men på dem, der er til rådighed, siger Tom Køhlert til klubbens hjemmeside. Tom Køhlert udtalte i øvrigt efter søndagens kamp mod AGF i Århus, at hans spillere er ved at være slidt op, og at han overvejer at spare flere af de faste spillere til torsdagens kamp i Aalborg. Det kan betyde en pause til nøglespillere som Samuel Holmen, Stefan Gislason og Chris Katongo. Alt i alt ligner det en kæmpegave til AaB i bestræbelsen på at hjemføre klubbens tredje mesterskab.