Bryllup i vejen for premieren

Stærke sprintere skal trække Aalborgs læs i landsturneringen

AALBORG:Bjørn Andersen er blandt en håndfuld mandlige udøvere fra Aalborg Atletik & Motion, der fornylig har forberedt sig til sæsonen via forbundets 14 dages træningslejr i Portugal, men den dygtige stangspringer tager i pinsen springet ind i ægteskabets rammer og må derfor svigte holdkammeraterne i premieren på landsturneringen. - Desværre er reserven Anders Hafstrøm også forhindret, så vi kan ikke stille nogen deltager i stangspring, men det er den eneste disciplin, hvor vi må melde pas, og hos kvinderne råder vi over et komplet hold, konstaterer formanden Gitte Melph. For begge Aalborg-hold er det målet at slutte blandt de tre bedste hold i Elitedivisionens vestkreds, der efter to indledende runder får adgang til finalen sammen med de tre bedste hold fra østkredsen. Hos Aalborgs mænd ligger presset i høj grad hos de unge sprintere Jacob Riis, Peter Brünings-Hansen og Jon Yde Bentsen, der suppleret af den mere rutinerede Jesper Laursen og klubbens polske cheftræner Piotr Haczek udgør holdets stærkeste del. - I sprinterdisciplinerne kan vi så rigeligt hamle op med vestkredsens suverænt bedste hold Århus 1900, der til gengæld er godt besat overalt, mens det kniber for os i både kasteøvelserne og i langdistanceløbene, erkender Jacob Riis. EM i sigte Stortalentet er klubbens bedste bud på en plads på landsholdet, der i slutningen af juni skal deltage i Europa Cup-stævnet i Estland. Jacob Riis, der senere i denne måned fylder 21 år, sigter mod U23-EM i Tyskland i juli og skal kappe godt et halvt sekund af sin personlige rekord på 400 m, hvor EM-kravet er 47,10 sek. På den ømme kasteside må aalborgenserne inden længe indstille sig på yderligere kvaler, når Sandor Fuzesi vender hjem til Ungarn sammen med sin bedre halvdel, ADH-håndboldspilleren Agnes Farkas. Aalborgs atletikkvinder har ligesom mændene en ung hurtigløber i forgrunden i skikkelse af Katrine Mikkelsen, der har vist lovende takter såvel under træning som ved årets første stævner. I længdespring er der debut på holdet til islændingen Kristian Thorhalls.