Bund-placering koster jobbet

Nibe Håndboldklub fyrer træner og indsætter uerfaren formand

Håndbold 30. december 2002 07:00

NIBE: En placering under nedrykningsstregen efter første turneringshalvdel har nu kostet Niels Lindholm jobbet som træner for Nibe Håndboldklubs damehold i danmarksserien et halvt år før kontraktens udløb. - Jeg er meget ked af situationen, men der har manglet gejst og engagement hos spillerne, siger klubbens nye træner for de bedste damer, formand Kaj Erik Larsen. Han understreger, at de fattige resultater ikke alene skal tilskrives fyrede Niels Lindholm, men både spillere og ledelse. - Vi har alle del i de triste sportslige resultater, erkender træner/formanden. Han vil gøre alt for at bevare holdet i danmarksserien af hensyn til de mange unge spillere, der er på vej op, og derfor måtte der ifølge Kaj Erik Larsen ske noget nu. Han konstaterer som så mange klubledere før ham, at man " ikke kan fyre et helt hold", og derfor har udskiftet træneren. Fyrede Niels Lindholm er ked af det og måske en smule bitter. - Jeg er skuffet over ikke at få lov til at gøre arbejdet færdig, men tager naturligvis afskedigelsen til efterretning. Han kan nu se frem til en ekstra håndboldferie, inden han efter sommerpausen tager fat på et nyt engagement. Hvad det er, er endnu en velbevaret hemmelighed. - Jeg revolutionerer nok ikke håndboldholdets spillestil, men kan måske genoprette humøret og glæden ved at spille, siger afløser Kaj Erik Larsen, der nu dropper den næsten nye trænertjans for klubbens ynglinge og posten som holdleder for det bedste herrehold i jyllandsserien.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...