Hjørring

Butik: Fri os for discountgågade i Østergade

Ikke enighed i Handelsstandsforeningen om gågade

Hel­le­re in­gen gå­ga­de i Øs­ter­ga­de end en disountløsning, ly­der det fra Mr. Bos­tons Jes­per Kjær Mad­sen. ar­kiv­fo­to: Bent Bach

Hel­le­re in­gen gå­ga­de i Øs­ter­ga­de end en disountløsning, ly­der det fra Mr. Bos­tons Jes­per Kjær Mad­sen. ar­kiv­fo­to: Bent Bach

HJØRRING:Jesper Kjær Madsen fra Mr. Boston er lodret uenig med handelsstandsforeningens formand om gågadeplanerne i Østergade. - Vi er nogle stykker som hellere vil undvære gågade end have en discountløsning med et blåt skilt i hver ende af Østergade, siger Jesper Kjær Madsen. I gårsdagens avis slog Handelsstandsforeningens formand, Tom Barnbæk på foreningens vegne fast, at et stort flertal af foreningens medlemmer hellere ser en discountudgave af gågaden straks end en forsinket gågade. - Det er bestyrelsens holdning, at vi ønsker gågaden hurtigst muligt for at binde byens sammen rent handelsmæssigt, når det nye center kommer. Vi foretrækker at holde byen hel, fremfor at vente på en dyr løsning. Vi er nødt til at bøje os for, at økonomien ikke er til den dyre løsning lige nu, selvom vi da er skuffede over, at man ikke er kommet længere. Man har jo længe vidst, at centret ville komme, siger Tom Barnbæk. Jesper Kjær Madsen mener imidlertid at discountløsningen harmonerer særdeles dårligt med visionerne om, at Hjørring skal være Vendsyssels handelsby nr. 1. - Hvis Hjørring får et nyt bycenter til 400 mio. kroner, så er det urimeligt med en gågade, der ikke er i samme klasse, siger Jesper Kjær Madsen. - Hjørring Kommune lovede jo for 5-7 år siden, at gågaden ville blive klar til bycentrets åbning. Og det var ikke en discountløsning, man stillede i udsigt. Man har bare ikke afsat penge til det. Kommunen har regnet på, hvad en optimal løsning vil koste med nyt inventar, lys og ny belægning i både Strømgade og Østergade. 33. mio. kr. Prisen bliver 33 mio. kroner, men det er usikkert, hvornår den løsning bliver til virkelighed. Pengene er i hvertfald ikke til rådighed på budgettet de næste par år. Formanden for Ny Hjørrings udvalg for teknik og veje, Ole Ørnbøl (S) vil hellere end gerne lave gågaden tip-top, men der ikke penge på budgettet for tiden. Ikke så ringe - Jeg mener nu, at man sagtens kan lave gågade. Belægningen er faktisk ikke så ringe i dele af Østergade. Man kan også lave noget etapevis. Vi arbejder med flere modeller, siger Ole Ørnbøl. Jesper Kjær Madsen er ikke så optimistisk. Han tror ikke på, at politikerne finder penge til et gågadeprojekt, som kan matche Metropol.

Breaking
Grænserne til Tyskland, Norge og Island begynder at åbne 15. juni
Luk