Butiksejer jagtede tyv

Tyv i Brønderslev måtte slippe stjålen skindjakke.

Mogens Idskov fra Buksen & Jack i Brønderslev fik vristet en stjålen skindjakke fra en butikstyv. Arkivfoto: Kurt Bering <i>Kurt Bering</i>

Mogens Idskov fra Buksen & Jack i Brønderslev fik vristet en stjålen skindjakke fra en butikstyv. Arkivfoto: Kurt Bering Kurt Bering

BRØNDERSLEV:En tyveknægt tog benene på nakken, da butiksejer Mogens Idskov fra Buksen & Jack forleden kom efter ham.

Tyveriet skete fredag ved 14-tiden.
- Jeg ser en mand med to sorte hunde gå med en jakke over armen. Han går ligeså roligt gennem smøgen til sparekassen og over trekantområdet, fortæller Mogens Idskov.

Dukke klædt af til skindet

Men Mogens Idskov havde luret, at skindjakken kom fra en af de mannequindukker, der viser tøj frem foran Buksen i Algade.

- Jeg løb efter ham og fik jakken fra ham. Den har du ikke betalt for, sagde jeg til ham, beretter Mogens Idskov.
Tyven sagde ikke så meget.
- Den type har et andet sprog end os andre, selv om de er danskere. Noget med mange forbandelser, siger Mogens Idskov.

Ville have tyv med tilbage

Han fik vristet skindjakken fra manden, og forsøgte at overtale ham til at gå med tilbage til butikken.

- Men det havde han ikke tænkt sig. Han løb alt hvad han kunne, og jeg syntes ikke det var værd at løbe efter ham. Der var jo også de to hunde, påpeger Mogens Idskov.

Lokal misbruger

Han betegner tyven som en misbruger med et slidt udseende.

- Jeg tør ikke sætte alder på. Jeg kunne jo risikere at fornærme ham, siger Mogens Idskov.
Tyverier er et stort problem for tøjbutikkerne. Mogens Idskov vil ikke oplyse, hvor meget der stjæles fra hans syv butikker i løbet af et år.
- Men det er et meget stort beløb, fastslår han.

Vi fanger ham

Det lokale politi er imponerede af butiksindehaverens præstation.

- Han må være i god form. Han er snart 60 år, og tyven er væsentlig yngre, siger politiassistent Frank Jensen fra Brønderslev Politi.
Han regner med at gerningsmanden snarest bliver pågrebet. Signalementet lader ikke politiet i tvivl om at der er tale om en gammel kending, der ofte ses i Brønderslevs gadebillede.

- Vi skal også nok løbe ham op. Vi er jo i glimrende form, siger Frank Jensen.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.