Nørager

Byfesten i Nørager stod i fuglenes tegn

Årets fuglekonge blev Steffen Jensen, Nørager.

I forbindelse med Nørager Byfest blev der opsat en ny storkerede på Nørager Kro. Privatfoto
I forbindelse med Nørager Byfest blev der opsat en ny storkerede på Nørager Kro. Privatfoto

NØRAGER: Nørager Byfest dannede igen i år ramme om masser af fest og farver. Og ikke nok med det, blev det også ugen, hvor storken vendte tilbage til Nørager. Sådan da.

Fredag eftermiddag blev der således monteret en ny storkerede på Nørager Kro.

Storkereden var i mange år fast inventar på taget af kroen, hvor den husede adskillige storkepar og derfor også blev en del af både byens og kroens våbenskjold.

I 1983 stoppede storkene dog så småt med at holde til i reden, og i 2003 blev reden flyttet fra Nørager Kro til byens gamle stationsbygning.

Her har den været placeret frem til stationsbygningens nedrivning for nylig, og det var i den anledning, Thomas Dam, Viggo Dam og Henrik Christensen besluttede, at det var blevet tid til, at storken skulle vende tilbage til kroen.

Dermed fik byens borgere noget ekstra at snakke om, da de lørdag afhentede samme Henrik Christensen som fuglekonge på Nørager Kro og efterfølgende gik i optog mod Sortebakkeskoven, hvor det traditionen tro var tid til ”fugleskydning”.

Senere på aftenen blev årets fuglekonge 2016 så kåret. Den titel tilfaldt i år Steffen Jensen, Nørager.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden