Byråd vil spille fairplay

Politikere vil love hinanden at gå efter bolden ifølge nye fælles spilleregler

Politikerne i Rebild vil i fremtiden have fokus på at gå efter bolden - og ikke efter manden, bebuder borgmester Anny Winther. Arkivfoto

Politikerne i Rebild vil i fremtiden have fokus på at gå efter bolden - og ikke efter manden, bebuder borgmester Anny Winther. Arkivfoto

REBILD:Fodboldsproget blomstrer i det kodeks for det politiske arbejde i Rebild Kommune, som byrådet har på dagsordenen på torsdag 20. december.

Det skriver NORDJYSKE Stiftstidende tirsdag.

Det handler nemlig om ”spilleregler” på henholdsvis ”træningsbane”, ”udebane” og ”hjemmebane”. På træningsbanen skal man for eksempel have lov at have ”flere bolde i luften uden at blive refereret for det”.

På udebanen rykker man sammen og ”kæmper for Rebild Kommune og kæmper mod ”de andre””.

På hjemmebanen skal man være ordentlige over for hinanden og udvise respekt.

Hele byrådet har med hjælp fra Mercuri Urval været med til at udforme spillereglerne på to temamøder i november og december, og nu har økonomiudvalget anbefalet, at byrådet vedtager dem.

Borgmester Anny Winther (V) forklarer, hvorfor det er nødvendigt at lave sådan et kodeks:

- Vi skal have fokus på at gå efter bolden, når vi tackler problemer. Reglerne er såmænd ikke anderledes end dem, man har i en enhver virksomhed eller skoleklasse, siger Anny Winther.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.