Canadier til White Hawks

Erfaren back skal styrke høgene i den kommende sæson

Cheftræner Mario Simioni har store forventninger til nyerhvervelsen. Arkivfoto: Henrik Bo
Sport 13. juli 2016 08:44 - Opdateret 13. juli 2016 14:19

FREDERIKSHAVN: Elite Nord Frederikshavn - moderselskabet bag White Hawks - har skrevet en etårig kontrakt med canadiske Dave Liffiton.

Den 31-årige back har tidligere stiftet bekendtskab med dansk ishockey, hvor han tilbage i 2008/2009-sæsonen spillede 29 kampe for EfB Ishockey. Han har været omkring klubber i Sverige, Østrig og Italien, og har kampe i både AHL og NHL på sit cv.

White Hawks nye cheftræner, Mario Simioni, udtaler følgende om klubbens nyerhvervelse.

- Dave bringer stor erfaring med til vores unge hold i Frederikshavn og har spillet på det højest mulige niveau. Han ved, hvad det kræver for at blive en succes og vil komme til at spille en stor rolle. Han vil komme til at vise de andre, hvad det kræves for at vinde. Han er en meget solid defensiv spiller, der kommer til at bringe størrelse og styrke ind på vores hold. Han anvender sine fysiske egenskaber meget godt og har hans store force i defensiv zone, siger Mario Simioni i en pressemeddelelse.

Dave Liffiton vil i den kommende sæson optræde med nummer to på ryggen.

chat_bubble Kommentarer keyboard_arrow_down

Log ind for at kommentere.
Henter artikler...
Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...