Fodbold

Chokprotest truer Fortunas DM-håb

Brøndby mener FV København har benyttet ulovlig spiller - FV København benægter

HJØRRING:Blot fire dage før den første finale i kvindernes europæiske mesterholdsturnering i fodbold fik Fortuna Hjørrings i forvejen spændende sæsonafslutning tilført endnu et pikant krydderi. Torsdag afleverede vendelboernes DM-rivaler fra Brøndby nemlig en regulær chokprotest hos Dansk Boldspil-Union. En protest, som nu truer med at knuse Fortuna Hjørrings håb om at hjemføre klubbens sjette danske mesterskab. Mesterskabet lå ellers lige til et vristspark efter vendelboernes 2-0 sejr ude over Vejle onsdag, samtidig med at guldrivalerne fra Brøndby tabte lokalopgøret mod FV København med 1-0. Efterfølgende har Brøndby imidlertid protesteret over FV Københavns brug af den tidligere landsholdsspiller Signe Højen Andersen. Klubben fra vestegnen mener ikke, den 23-årige midtbanespiller er spilleberettiget efter et ophold i en fransk klub tidligere på sæsonen, og indtil DBU tidligst tirsdag får tid til at dykke ned i sagen ser det ud til, at Brøndby har en god sag på hånden. I DBU's regler for kvindernes elitedivision hedder det nemlig i § 16.6, at der i intet tilfælde kan opnås spilleberettigelse i turneringen, hvis klubskiftet sker på et tidspunkt, hvor der mangler tre spillerunder eller mindre i en turneringshalvdel. Får Brøndby medhold i protesten, så bliver 1-0 nederlaget til FV København vendt til en skrivebordssejr til 3-0. Dermed ryger Fortuna tilbage på andenpladsen i elitedivisionen og skal stadig slå Skovbakken i sidste spillerunde for at holde liv i mesterskabsdrømmene, mens Brøndby kan hjemføre klubbens første DM-titel ved at få fire point i klubbens to resterende kampe mod B1921 og OB. - Vi ved positivt, at FV København først har fået udleveret Signe Højen Andersens spillercertifikat fra DBU op til kampen mod os. Det er selvfølgelig frygteligt for Fortuna, men jeg er sikker på, de også havde protesteret, hvis de havde stået i samme situation. Men det er selvfølgelig en kedelig afslutning på en ellers spændende turnering, siger Brøndbys sportschef, Gert Andersen. FV: Vi har ret I FV København afviser cheftræner Jørgen Veje Larsen imidlertid, at klubben har gjort noget forkert ved at benytte Signe Højen Andersen. - Hun har aldrig været spilleberettiget i den franske klub, fordi der var problemer med hendes spillercertifikat. Derfor har hun ikke kunnet spille for klubben, og dermed er den sidste klub, hun var spilleberettiget for FV København, som hun spillede for i efteråret 2002, lyder meldingen fra Jørgen Veje Larsen. Han fastslår, at klubben derfor også har tænkt sig at benytte Signe Højen Andersen, når FV København mandag møder OB på hjemmebane, selv om Brøndbys protest ikke er færdigbehandlet på det tidspunkt. - Jeg mener, vi er i vores gode ret til at benytte hende. Taber vi protesten, så er det bare ærgerligt. Men jeg synes da, det er trist, hvis det danske mesterskab skal afgøres på skrivebordet, siger Jørgen Veje Larsen. Bombe hos Fortuna Torsdagens kedelige nyhed slog ned i Fortuna-lejren som en bombe. - En rigtig træls fornemmelse. Det er som at få en kold klud i ansigtet. En stor kold klud, erkender sportschef Mette Bach Kjær blankt. Hun understreger, at Hjørring-klubben vil forfølge sagen. Klubben vil blandt andet afkræve DBU en forklaring på, hvorfor unionen udleverer et spillercertifikat på en spiller, der tilsyneladende ikke er spilleberettiget. Hun fastslår i samme åndedræt, at Brøndby ikke behøver have det skidt med protesten. - Vi havde gjort det samme, siger Mette Bach Kjær.