Cykelrytter fra Thy dræbt

Lars Werenberg, 29-årig cykelrytter med tæt kontakt til Thy Cykel Ring, mistede lørdag livet efter et styrt i Sydfrankrig. Før han døde, fortalte han, at han var påkørt af en lastbil. Opdateret 11.32

Cykelrytteren Lars Werenberg har mistet livet, efter at han styrtede under en træningslejr i Nice i Frankrig. Det meddeler cykelklubben Odder CK. Foto: Scanpix

Cykelrytteren Lars Werenberg har mistet livet, efter at han styrtede under en træningslejr i Nice i Frankrig. Det meddeler cykelklubben Odder CK. Foto: Scanpix

Lars Werenberg var med sin klub, Team Energi Fyn, på træningslejr i det område ved Nice, hvor klubben hvert år indleder cykelsæsonen. Sammen med 50 andre ryttere var han på vej ned ad et bjerg, da han styrtede i et hårnålesving. Umiddelbart efter styrtet nåede to af hans holdkammerater hen til ham, og ifølge Fyens Stiftstidende kunne han selv fortælle dem, at han var blevet kørt over af en lastbil. I tre timer svævede han mellem liv og død, mens lægerne forsøgte at redde hans liv. Men ved 21-tiden lørdag aften blev Lars Werenberg erklæret for død. Lars Werenberg startede sin karriere som cykelrytter i Thy Cykle Ring, hvor han midt i 1990'erne var juniorrytter og siden et par år på klubbens seniorhold, inden han søgte nye udfordringer i Holstebro. Her blev han hurtigt blev A-rytter - landets bedste række for amatørryttere. Senere kom han til Odder CK, og gjorde det så godt, at han i denne sæson skulle køre for det halvprofessionelle Team Energi Fyn. Men samtidig bevarede Lars Werenberg tilknytningen til sin gamle klub i Thisted, hvor han ofte var med på træningsture og en del af det sociale liv i klubben i øvrigt. - Lars var en meget vellidt cykelkammerat. En rigtig sympatisk fyr og for mange i klubben en personlig ven. Tankerne går til Lars' familie i Thisted, siger Ole Iversen fra Thy Cykel Ring. Klubbens medlemmer fik den triste nyhed i forbindelse med morgentræningen søndag, hvor Lars blev mindet. Han var søn af Jan Werenberg, kolonnechef på Beredskabsstyrelsen i Thisted, og hustruen Bente.