DAD hovednavn på Knivholt 2014
Det legendariske danske rockband spiller på Knivholt 7. juni
Opdateret kl. 12:49
FREDERIKSHAVN: De legendariske rockdrenge fra D-A-D er tilbage på Knivholt til 2014-udgaven af Rock i Frederikshavn.
Og mon ikke der er dømt skrål og luftguitar, når bandet går på scenen lørdag den 7. juni til 12. udgave af Rock i Frederikshavn?
Det er kun 14 dage siden Det Musiske Hus annoncerede D-A-D’s 30 års jubilæums-koncert i Maskinhallen.
400 billetter blev revet væk på 1 time, men nu er der godt nyt til alle som ikke nåede at få billet.
- D-A-D er tilbage på Knivholt, udtaler en meget glad Casper Høgsted fra Rock i Frederikshavn, og rockdrengene har lovet at det bliver en fest!
- Mon ikke der bliver rig mulighed for at skråle med på rockperler som ”Sleeping My Day Away” og ”Bad Craziness”, fortsætter Casper Høgsted. – Og personligt glæder jeg mig til at høre Jesper Binzer råbe: ”UUUUDEMÆRKET FRERIKSHAAAAAAAVN” ud over Knivholt-pladsen.
30 års jubilæum
Når D-A-D gæster Rock i Frederikshavn, bliver det ovenpå en 30 års jubilæums tour, som bandet kalder deres version af en 30/30/30 oplevelse.
30 shows I træk I Danmark, og 30 shows I Europa, hvor D-A-D fejrer de små rockklubber og spillesteder der lukkede bandet ind og gav dem de første chancer for at rocke.
Ud over den omfattende Danmarks- og Europatour udgiver D-A-D en dobbelt-cd med 30 af de største hits gennem tiden i kronologisk rækkefølge, så man kan følge bandets udvikling gennem årerne. Den udkommer samme dato, som touren skydes i gang – nemlig den 28. januar i Maskinhallen i Frederikshavn.
Billetsalget starter til årets Rock i Frederikshavn starter til Open By Christmas.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.