Danmark

Danske Sebastian Bull scorer international rolle på Prime Video

Når anden sæson af serien "Bloodaxe" rammer tjenesten Prime Video, er det med Sebastian Bull på rollelisten.

Sebastian Bull har flere internationale roller på sit cv og i Danmark er den 30-årige skuespiller kendt for rollerne i blandt andre "Vogter", og Thomas Vinterbergs produktioner "Jagten" og "Submarino". (Arkivfoto).
Sebastian Bull har flere internationale roller på sit cv og i Danmark er den 30-årige skuespiller kendt for rollerne i blandt andre "Vogter", og Thomas Vinterbergs produktioner "Jagten" og "Submarino". (Arkivfoto). Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 18:04

Den danske skuespiller Sebastian Bull scorer international rolle i serien "Bloodaxe", der får premiere på Prime Video.

Det annoncerer streamingtjenesten i en pressemeddelelse.

30-årige Sebastian Bull har dermed landet sin tredje internationale rolle, når han medvirker i anden sæson af "Bloodaxe".

Første sæson af serien har endnu ikke haft premiere. Det forventes at ske i 2027.

"Bloodaxe" beskrives som et historisk drama, der er baseret på historien om den norske vikingekonge Erik Blodøkse.

Serien centrerer sig om den norske konge, hans hustru Gunnhild og deres kamp om den norske trone i en tid, hvor krig er under opsejling.

Optagelserne til seriens anden sæson er påbegyndt og finder sted i Irland.

En af seriens manuskriptforfattere er britiske Michael Hirst, som også har skrevet den prisvindende HBO-serie "Vikings".

Sebastian Bull bliver imidlertid ikke den eneste dansker på rollelisten til Prime Videos satsning.

I seriens første sæson medvirker blandt andre Jesper Christensen og Mads Reuther, som begge kendes fra de tre film om "De forbandede år". Også danske Sisse Marie medvirker i serien.

I udlandet har Sebastian Bull haft flere roller, herunder i filmene "Azrael" og senest i "The Peasant".

I Danmark har Sebastian Bull ud over at medvirke i instruktør Thomas Vinterbergs film, "Jagten" og "Submarino", medvirket i filmen "Vogter", hvor han spiller over for Sidse Babett Knudsen.

I foråret blev det offentliggjort, at Sebastian Bull medvirker i den kommende film om den danske bokser Mikkel Kessler, der forventes at få biografpremiere i 2027.

I 2023 var skuespilleren også på deltagerlisten til den 20. sæson af TV 2-programmet "Vild med dans". Her dansede Sebastian Bull sig til en femteplads.

Sidste år var Sebastian Bull, sammen med sin makker Thomas Bo Larsen, med i programmet "Jaget vildt" på Prime Video, hvor deltagerne skal gemme sig for efterforskere.

RITZAU

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden