De dræbte bliver æret
Mandag har mange mennesker lagt blomster ved Synagogen i Krystalgade og ved Kulturhuset Krudttønden på Østerbro
Opdateret kl. 17:33
KØBENHAVN: Over hele Danmark er der mandag blevet flaget på halv for at ære de to mænd, der blev dræbt i weekendens attentater i København.
Mange mennesker har været og er fortsat samlet ved Synagogen i Krystalgade, hvor Dan Uzan blev dræbt samt ved Kulturhuset Krudttønden på Østerbro, hvor Finn Nørgaard måtte lade livet.
Mandag aften er der mindehøjtideligheder rundt om i Danmark. I Aalborg er der mindehøjtidelighed på Gammeltorv kl. 20. I København er der mindehøjtidelighed ved kulturhuset Krudttønden, ligeledes kl. 20.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.