EMNER

De trykker spaden i bund

Øveforeningen No Container mærker en stor interesse fra amatørbands i Vendsyssel.

3
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Hatred Conspiracy bruger 2-5 timer om ugen i No Containers øvelokaler på Sysseltinget. Bandets medlemmer er mellem 22 og 29. år.

Øveforeningen No Containers øvelokaler på Sysseltinget er populære blandt nordjyske Heavy Metal bands. Foreningen kan lige nu mønstre 10-20 bands, der alle har deres gang i foreningens to øvelokaler. Men No Container gør meget andet end at stille øvelokaler til rådighed for deres medlemmer. Foreningen sørger også for, at bands af enhver art og størrelse får mulighed for at optræde på scenen i Sysseltinget. Cirka en gang om måneden arrangerer foreningen arrangementet No Container Rocks, hvor amatørbands kan trykke den af. No Container sørger også for at trække professionelle bands til Hjørring. I foråret optrådte Suspekt blandt andet til en udsolgt koncert på Sysseltinget. Den genre der er fremherskende blandt foreningens bands er heavy metal. - Vores formål er at fremme amatørmusikeres virke. Simpelthen ved at stille øvelokaler til rådighed og sørge for, at bandene kan komme ud og optræde, siger Martin Søndergaard, som er formand for No Container. Indenfor kort tid har tre af foreningens metalbands udsendt en EP, og opbakningen fra No Container betyder rigtig meget for bandsenes udvikling. - De arrangementer der bliver lavet heroppe er rigtig gode, og vi er kommet til at spille med nogle af Danmarks største metalbands, siger Tore Christiansen, som er forsanger i bandet Hatred Conspiracy. Læs mere i NORDJYSKEs Hjørring-udgave lørdag