DYBVAD:Det er nogle ganske usædvanlige dage, som børnehavebørnene i Dybvad har haft denne uge. Forældre og børn er nemlig blevet ”passet” side om side.
- Vi har snakket om, hvor meget forældrene egentlig vidste om hverdagen i børnehaven, fortæller pædagog Lise Kristensen om baggrunden for at involvere forældrene noget mere.
Den mulighed har forældrene taget til sig - stort set alle har brugt en eller flere dage på at være med. Og ifølge Lise Kristensen har alle fået meget ud af det.
- Både forældre og pædagoger har fået en utrolig indsigt. Og det gør jo, at der er nogle ting, som vi meget lettere kan kommunikere omkring. Jeg tror, at det her kommer til at resultere i et tættere forældresamarbejde, for vi har fået mange positive tilkendegivelser.
- Og børnene har også været glade. Når der pludselig er 15 voksne, så kan man nå helt andre ting.
Ugens dage har i øvrigt haft hver deres tema - musik, sprog, kultur, natur og bevægelse.
Kommentarer
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.