Hobro IK

Deltidstræner er bedst for Hobro

Selv om Hobro IK er rykket op i fodboldens 1. division, bliver det fortsat en cheftræner ansat på deltid, som skal stå i spidsen for oprykkerne

I himmerland tager man den lidt med ro, selv om det i næste sæson hedde 1. division. Der skal ikke gå fuldtidsprofessionalisme i den, og derfor er klubbens nye cheftræner, Jan Østergaard, også kun ansat på deltid.- Hobro IK er i en opbygningsfase og gør det fornuftigt på den måde, lyder det fra den nye cheftræner, som i første omgang derfor vælger at fortsætte som underviser på en fodboldefterskole i Viborg.Sideløbende med det job skal han altså forsøge at etablere Hobro i 1. division.- For Hobro IK er 1. division naturligvis en stor opgave, men jeg er sikker på, at vi nok skal klare den og etablere klubben i den næstbedste række, siger Jan Østergaard.Ikke behov for døgn-trænerOgså formand i Hobro IK, Bøje Larsen, glæder sig over at få trænerkabalen til at gå op med en cheftræner på deltid.- Vi har ikke råd til at ansætte en træner på fuld tid, og med blot to-tre spillere til rådighed hele dagen har vi heller ikke behov for en træner, der kan være i klubben døgnet rundt.- Vores organisation i Hobro IK er ikke bygget op til fuldtidsprofessionalisme, og derfor gør vi os heller ingen tanker om at geare op fra en deltids- til en fuldtidstræner, siger Bøje Larsen.Skal hente fire nyeHan forventer at få fornyet kontrakter med to-tre af klubbens egne spillere i løbet af ugen, og efter at træneren er på plads går jagten nu også ind på nye spillere til truppen. Her skal hentes tre-fire nye nave, deriblandt en spillende assistenttræner.- Vi arbejder sammen med vores nye cheftræner på at få ansat en spillende assistenttræner, og faktisk får vi hver dag mange henvendelser fra spillere, der gerne vil til Hobro IK, så det ser lovende ud, vurderer Bøje Larsen.

Forsiden