Frederikshavn

Den afgørende kamp spilles fredag

FREDERIKSHAVN: Alle sejl bliver sat til, når det spændende semifinaleopgør mellem Outlaws FFK og Bulldogs FK finder sted i FFK-Centret fredag aften klokken 19.30. - Vi laver plads til 500 siddende tilskuere og 200 ståpladser og jeg er næsten sikker på at vi får fyldt op, siger PR-ansvarlig Lars Bach fra den arrangerende klub Outlaws FFK. - Vi tabte godt nok første opgør sidste weekend med 7-5, men jeg regner med, at vi når finalen. Det vil være en stor sportslig skuffelse, hvis det ikke sker, men vi har kun kalkuleret med en semifinaleplads da vi lagde budgettet for denne sæson, som har været klubbens største satsning nogensinde. For at publikum får noget at varme op på, har Outlaws allieret sig med musikeren Ronnie Strøm, der giver et enkelt nummer, inden spillerne kommer på banen, og derudover vil CD-Baren sælge hans netop udsendte cd til en fordelagtig pris, og som man kan få signeret med Ronnies autograf. Borgmester Erik Sørensen er inviteret, og et stort antal af klubbens sponsorer forventes at overvære den spændende semifinale, som afgør hvilken af klubberne der skal deltage i DM-finalen. - Det er efter min bedste mening den moralske finale, da det er landets p.t. to bedste hold, som mødes, og jeg forventer en både spændende og velspillet kamp, hvor målmændene, Martin Larsen Fast fra Bulldogs og Ib Bo Jensen fra Outlaws, helt sikkert kommer i fokus sammen med de to profiler i dansk floorball, Kim Haagensen og Jerker Lundgren, slutter Lars Bach. bob