EMNER

Den gamle maskine ruller endnu

6. oktober fejrer Himmerlands Nimbusklub 20 års jubilæum

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

6. oktober vil klubmedlemmerne køre i kortege gennem Aars gader i anledning af jubilæet.privatfoto

AARS:Når Ejner Noe går ud til sin bil og åbner motorhjelmen, har han ikke lyst til at røre ved noget. Det er for kompliceret, så det lader han eksperterne om. Det er straks en anden sag, når det handler om hans gamle Nimbus motorcykel. - De fleste, der har lidt håndelag, kan selv restaurere en Nimbus. Det er et stykke teknik, der er nemt at gå til, siger han. Ejner Noe er formand for Himmerlands Nimbusklub som snart fejrer 20 års jubilæum. En af årsagerne til, at klubben blev startet i 1987, er ifølge Ejner Noe, at Nimbus-entusiaster i området havde svært ved at løse de tekniske problemer, der opstår med de gamle køretøjer alene. - Der var et behov for at kunne snakke sammen og tingene og lære af hinandens erfaringer, siger Ejner Noe. Et spændingselement Den praktiske fordel er ikke den eneste. - Det er hyggeligt at køre rundt sammen og vi har det godt socialt, fortæller formanden. Medlemmer er ifølge Ejner Noe en broget skare som har det tilfælles, at de synes det er sjovt at holde det gamle stykke danske transporthistorie i gang. Ejner Noe har været formand for Himmerlands Nimbusklub i over 10 år. Han fik sin første Nimbus i 1989. Ejner Noe fortæller, at han ofte tager på tur på sin Nimbus. Hans kone har også en Nimbus-motorcykel, og i sidevognen kan de have oppakning med til flere dage. - Vi kører i adstadigt tempo på de små veje. Det er en hyggelig måde at komme frem på, og man lægger mærke til naturen og duftene på en helt anden måde, fortæller Ejner Noe. Han synes, at det er sjovt at køre rund på en maskine han selv har samlet. Og så er der et vist spændingselement. - Vi ved jo aldrig hvor den giver op, griner Ejner Noe. Klubhus i rutebilgarage Himmerlands Nimbusklub fejrer 20 års jubilæum lørdag 6. oktober i klubbens lokaler i Aars. Her har klubbens medlemmer selv restaureret en gammel rutebilgarage, så der nu er mødelokale og værksted i hver sin ende. Nuværende og tidligere medlemmer er indbudt, men alle kan få de gamle motorcykler at se. Lørdag formiddag tager klubbens medlemmer opstilling på torvet, hvor interesserede kan se maskinerne og få en snak med ejerne.