- Den nye skole er vores skole

To skolebestyrelser vil samarbejde om ny skole i Frederikshavn

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Munkebakkeskolen skal lukke. Men det kunne være her, at der indrettes et foreningshus eller multihus. foto: Bent jakobsen

FREDERIKSHAVN:¿Hvornår skal vores skole lukke?¿ Medarbejderne på Ørnevejens Skole blev ofte mødt med det spørgsmål for et år siden. Nu stiller eleverne en anden type spørgsmål: ¿Hvornår skal vi flytte over på en ny skole?¿ Stemning er vendt fra negativ til næsten positiv, fra frustrationer til afklaring, fra vrede og afmagt til håb og glæden ved udsigten til nye udfordringer. Politikerne har besluttet at lukke Ørnevejens Skole og Munkebakkeskolen - og at bygge en helt ny skole som erstatning. - Der er stadig enkelte i skolebestyrelsen, der spørger sig selv, om sagen nu også er helt lukket. Alligevel glæder vi os nu over at arbejde fremadrettet, forklarer formanden for skolebestyrelsen, Bodil Bolding. - Heldigvis er der aldrig blevet sat spørgsmålstegn ved kvaliteten af arbejdet på skolen. Vi ser den nye skole som vores skole, blot i nye rammer, siger skolebestyrelsesformanden. Bodil Bolding siger desuden, at fordelen ved at have været igennem den vanskelige proces er, at skolebestyrelsen er blevet mere skærpet på kvaliteterne ved Ørnevejens Skole. - Vi ved præcist, hvad det er, vi vil med skolen, siger hun. Hun forventer også, at skolebestyrelsen får afgørende indflydelse på idégrundlaget for den nye skole. - På den baggrund har vi også inviteret til et fællesmøde med Munkebakkeskolens skolebestyrelse. - Vi deltager selvfølgelig. Vi er positive over for et samarbejde for at få indflydelse på, hvordan den nye skole skal se ud, udtaler Stig Lundbo, formand for skolebestyrelsen på Munkebakkeskolen. Når den nye skole efter planen er færdig i sommeren 2010, er der valgt nye skolebestyrelser. - Vi ved jo ikke, hvor meget indflydelse vi reelt får, er Stig Lundbos kommentar. Han glæder sig dog over, at Munkebakkeskolens elever til sin tid kan flytte i en ny skole. Hellere det end en discount-renovering af Munkebakkeskolen. - Vores skole og den nye skole kommer til at ligge med 200 meters mellemrum, så for os har det jo ikke den store betydning, siger Stig Lundbo. - Selvom vi ikke fik den midtby-skole, som vi havde ønsket, synes vi, at vores protester har båret frugt. Vi får for eksempel vores specialklasser med til den nye skole i stedet for, at de skulle flyttes til Abildgårdskolen, mener Bodil Bolding. Hun glæder sig også over, at der ikke skal ske midlertidige flytninger, men at eleverne kan flytte samlet og samtidigt fra Ørnevejen til en ny skole med adresse tæt ved Arena Nord.