Den sidste tåhyler affyret fra Råsunda

Fodboldbanen ved Løgstørvej er efter en kamp på to gange 25 år og 20 års pause nedlagt for altid

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Tun­ge ma­ski­ner har gjort en ende på fod­bol­den. Foto: michael Bygballe

HOBRO:Den sidste tåhyler er i al stilhed blevet affyret fra Råsunda Stadion ved Løgstørvej i Hobro. Hvem der bar støvlen, hvem der svingede benet, og hvem der eventuelt senere fandt bolden, ja det står hen i det uvisse. Vi ved det ikke. Men vi ved, at der med tåhyleren er skrevet sidste kapitel i en fodboldhistorie, der i runde tal har budt på to halvlege af 25 år og ind i mellem en pause på en snes år. Nu har store gravemaskiner ødelagt det hele. Græstæppet er i brede striber flået væk, muld er fjernet, og inden længe vil en halv snes moderne villaer skyde op på den gamle, hæderkronede og udskældte fodboldbane. Det har kommunen bestemt - og kommunen er i den forbindelse ikke spilleren med nummer syv på ryggen, der i årevis forsøgte at få sit gennembrud på banen. Han blev bare kaldt kommunen, fordi han arbejdede samme sted. En halvleg til to klubber To klubber i landsholdsdress har haft hver sin halvleg på stadion. Først Hobro Idræts Klub i gult og blåt og siden IK Rosendal i rødt og hvidt. Det er også i kraft af de gule og blå fra Hobro, at stadion i folkemunde - i hvertfald hos Gammel Nok og tilsvarende ældre - for år tilbage blev kaldt Råsunda Stadion. Råsunda er jo navnet på Sveriges populære og navnkundige nationalstadion, hvor farverne gul og blå også har været de foretrukne. Men det lokale Råsunda Stadion blev nu aldrig populært hverken for ledere eller spillere i Hobro IK. Klubben var nemlig slet ikke med på ideen om at flytte til Rosendal ved Løgstørvej, da man i byrådet tilbage i 1932 fik den ide. HIK havde nemlig sin bane centralt beliggende ved Vester Alle, og selv om man nok ønskede sig et nyt stadion, havde ingen lyst til at blive ekspederet ud på landet, som Rosendal nærmest var på daværende tidspunkt. Der var bare ingen vej uden om. - Tag imod tilbuddet eller bliv, hvor I er, lød det bryskt fra pantefoged Madsen, som var formand for det byrådsudvalg, der havde med den slags ting at gøre. Forvandt i mudderet Det var et tilbud, som man i Hobro IK kunne forstå. Banen ved Vester Alle var nemlig på den ene langside afgrænset af en dyb grøft med op til en alen mudder. Der er også mange sandfærdige beretninger om, at spillere forsvandt i mudderet, når der blev tacklet i gennem. Efter sigende kom de fleste dog op igen - men det er kun et rygte. Med de forhold måtte HIK altså nødtvunget tage turen til Rosendal. Det kostede omkring 43.000 kr. at anlægge banen, men selv ved indvielsen var skuffelsen stor. - Hvorfor har I brolagt den med flintesten, spurgte tidligere HIK-formand A.C. Christensen de tilstedeværende byrådsmedlemmer alt i mens andre forsøgte at råbe hurra. Og banen var vitterlig fuld af flintesten. Selv om spillere og andre frivillige gjorde en dyd ud af at rense den for skarpe sten, blev ikke en eneste kamp spillet til ende, uden at spillere kunne fremvise store blødende sår. Det led Hobro IK under i omkring 25 år, indtil klubben i 1958 langt om længe kunne flytte til sit nuværende stadion, Hobro Stadion ved Amerikavej. Og det var Døstrup... Fodboldbanen på Løgstørvej lå derefter ubenyttet hen gennem et par årtier, men i forbindelse med en byrådsbeslutning sidst i 1970’erne om at udvide Rosendalskolen i Hørby Skoleby, blev banen igen planeret og tilsået til fodboldbane. Den ny bruger var fodboldafdelingen i den daværende Døstrup Idrætsforening - nu IK Rosendal Fodbold. Klubben gjorde sig på daværende tidspunkt med hold i serie 5 og serie 6. Hjemmebanen var Rosendalskolens fodboldbane, men da den med skolebyggeriet ikke længere kunne holde målene, måtte Døstrup IF og kommunen i samarbejde finde på noget andet. Kabler gravet op Pengene var små, og da kommunen ikke mente at kunne bekoste udgiften til flytning af klubbens lysanlæg, ja så måtte spillere og frivillige selv i sving med hakke, skovl og spade. De gamle kabler blev gravet op og nænsomt flyttet til banen ved Løgstørvej, klubbens folk støbte også fundamenterne til masterne, og i mere ned 25 år frem til denne sommer har der på mange måder været lys over banen. Faktisk har banen gennem det kvarte århundrede været en af de absolut bedste på egnen. Flintstenene var blevet fjernet af de gamle HIK’ere, og dræning og bundforhold har været så perfekte, at der i alle årene har været spillet fodbold uanset vejr og vind. Så stabilt og godt, at Døstrup - nu Rosendal - fortsat gør sig i serierne omkring serie 5 og serie 6. Men nu er det altså slut med tåhylere, papegøjer, indersider, selvmål og tåbelige dommerkendelser. Banen skal byggemodnes, og som det første har en entreprenør nedlagt og fjernet lysmasterne. De skal genrejses på en af de nye baner ved Rosendal Stadion - tæt på det sted, hvor de oprindeligt strålede.