Den store dag for de små mærker Få rollatoren luftet og synet

} FILATELISTER: Lørdag 30. april er Rosendalhallen godt fyldt med samlere, handlende og krejlere, som alle har samme interesse - nemlig frimærker. Det er Hobro Filatelistklub, som på denne dag holder sin store årlige markeds- og byttedag. Der er omkring 60, som har lejet stande, og arrangørerne forventer, at der kommer mellem 300 og 400 besøgene, og det er folk fra hele Jylland og Fyn, som finder vejen til Rosendalhallen. Et af dagens højdepunkter er en større auktion, som finder sted om eftermiddagen. Udover frimærker kan man også se lidt på mønter, idet Hadsund-Hobro Møntklub også har en stand i hallen på denne dag. } BOWLING-DAMER: For første gang i HIK-bowlingforenings historie er klubbens bedste damehold rykket op i 3. division. Det skete efter en helt forrygende sæson, hvor de allerede i den næstsidste kamp mod Stars & Strikes fra Frederikshavn kunne sikre sig guldmedaljerne i Jyllandsserien og dermed oprykningen. Holdet vandt suverænt 10-0. Sæsonens sidste kamp mod BK Skavbo blev spillet i Skagen, og her vandt Hobro-pigerne også en sikker sejr på 8-2. Det blev til 128 point i løbet af sæsonen, hvilket svarer til 8 ud af 10 mulige point i hver af de 16 spillede kampe. Som nævnt er det første gang i klubbens historie at dameholdet er så højt rangeret, og de er så godt spillende, at klubben tror på, at de godt kan klare sig i det fornemme selskab. Tidligere har klubbens bedste herrer været i 3. division i et par sæsonen, men damerne håber på at de kan bide sig bedre fast.