- Der er ikke mange point tilbage nu
Med endnu et nederlag lørdag eftermiddag spidser det til for Aalborg DH

Robert Gertsen og Aalborg DH er i den grad pressede efter endnu et nederlag.Foto: Martin Damgård
AALBORG:Med ti sekunder igen af lørdagens kamp mod Team Esbjerg kunne Aalborg DH have brugt noget erfaring i truppen. Lørdag gjaldt det faktisk for kampens slutfase som helhed.
- Vi bliver muligvis for nervøse til sidst. Flere af Esbjergs spillere har prøvet den slags kampe før og kan afgøre dem, og det har vi ikke. Det skal ikke være nogen undskyldning, men sådan er det bare, sagde cheftræner Robert Gertsen.
Aalborg DH tabte opgøret mod ligaens nummer fem med cifrene 28-29, men havde selv muligheden for at afgøre kampen til sidst. Men det formåede man ikke. Den nedrykningstruede klub har derfor alvorligt brug for point, hvis man vil kalde sig for ligaklub efter sommer.
- Der skal til at komme point på kontoen nu, hvis vi skal overleve i ligaen. Der er ikke så mange at spille om længere, sagde Robert Gertsen.
Aalborg DH’s næste hjemmekamp er 10. februar, hvor HC Odense kommer på besøg.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.