Der er stille på golfbanerne

Ingen golf før banerne er tørre - og det kan vare op til et par måneder

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

Lotte Grønbæk har det ualmindeligt roligt i øjeblikket - der kommer nemlig ikke et øje i Hjørring Golfklub i disse dage. Foto: Bente Poder

Normalt finder man flokke af ældre medborgere hver eneste formiddag på banerne i Hjørring Golfklub. Her dyrker de lidt motion, får noget frisk luft, lidt konkurrence og masser af socialt samvær - næsten uanset vejret. - De plejer at spille uanset om det regner, blæser eller sner, siger klubbens sekretær Lotte Grønbæk, som har en noget ensom tjans i øjeblikket. Spillerne kan nemlig ikke spille - heller ikke selv om de tager de røde bolde i brug, som normalt anvendes hvis der er lidt sne. Boldene forsvinder Sneen på banerne et så dyb, at boldene forsvinder - ligesom spillerne næsten kan forsvinde, hvor sneen er blæst sammen i høje dynger. Så kunne man jo tro, at spillerne ville finde sammen i klubbens cafeteria over kaffe og øl og hygge sig med lidt brok over vintervejret, men nej - de holder sig væk. - Der kommer ikke et øje, siger Lotte Grønbæk, som udover selskabet fra spillerne også må undvære kaffe og toiletbesøg. Der er nemlig frosset et vandrør, og dermed måtte hun fredag nøjes med kold sodavand. Op til et par måneder Den ufrivillige golfpause kan vare op til et par måneder. Det er nemlig ikke nok, at sneen smelter - banerne skal også afvandes. - Når sneen smelter bliver græsset jo vådt og smattet, og så er banerne lukkede. Og hvis der kommer regn efter at sneen er smeltet - ja, så tager det altså lang tid, før vi åbner igen, siger Lotte Grønbæk. De mange golfspillere, der må undvære motionen, benytter angiveligt ikke lejligheden til at motionere i byens fitness-klubber. - Vi får altid flere brugere om efteråret, men vi kan ikke mærke det aktuelle vintervejr. Der er en fast gruppe pensionister, der motionerer hos os året rundt, og dem er der altså ikke blevet flere af, siger Nanna Nørholm fra Fitness.dk, hvilket også er situationen hos Hjørring Helsestudio. Men det kan jo være, at golfspillerne får tilstrækkelig motion af at skovle sne.

Forsiden