Der var én, der var to, der var ... trillinger

Jamen, der kom jo hele tre børn på én gang

Preben Busekist og Henrik Jensen overrakte gaverne i foreningens officielle klædedragt. Susanne Borup Sørensen og Morten Møller Andersen tog glade imod sammen med deres børn.Foto: Kurt Bering

Preben Busekist og Henrik Jensen overrakte gaverne i foreningens officielle klædedragt. Susanne Borup Sørensen og Morten Møller Andersen tog glade imod sammen med deres børn.Foto: Kurt Bering

SKAGEN/HJØRRING:Egentlig troede de, at de ventede tvillinger, men da de kom til scanning i 12. uge, spurgte far Morten Møller Andersen sådan næsten for sjov: - Nu er der vel ikke flere? Men det var der, kunne jordemoderen se - tre styk. 26. juni kom de tre børn til verden ved kejsersnit - knap ni uger for tidligt på grund af svangerskabsforgiftning. - Men de klarer sig utroligt godt, fortæller den nybagte mor, Susanne Borup Sørensen. På grund af den tidlige fødsels er mor og barn indlagt på Hjørring Sygehus, hvor de skal være indtil august, hvor de kan komme hjem til Skagen, hvor de kommer fra. I går fik de besøg af Christian Den Fjerdes Laug, som har en fond, der giver gaver til trillinger. Børnene fik hver sin opsparingskonto med 1500 kroner på, mens Susanne fik noget velduft til kroppen og Morten fik en flaske mjød. De tre børn har det godt og vejede fra fødslen mellem 1460 og 1800 gram. De trives og udvikler sig godt. De skal hedde Oliver, Sebasatian og - tror forældrene nok - Julie.