Nordjylland

Derfor flager nordjyske busser - og ikke de andre

Busserne flager i dag, men kun i Nordjylland og på Sjælland

Foto: Grete Dahl
Foto: Grete Dahl Pressefotograf Grete Dahl

Opdateret kl. 21:23
NORDJYLLAND: Hvis du har lagt mærke til, at busserne flager i dag, så er det sikkert, fordi du befinder dig i Nordjylland. Det er nemlig kun Nordjyllands Trafikselskab og sjællandske Movia, der flager i anledning af, at kronprins Frederik fylder 47 år tirsdag. Det skriver tv2.dk.

Og når de øvrige trafikselskaber med ro i sindet kan lade være med at flage, skyldes det, at det er op til det enkelte trafikselskab at bestemme, hvem de vil flage for.

Justitsministeriet har fastlagt hvilke dage, der kan være flagdage. Udover en række helligdage kan trafikselskaberne frit vælge at flage eller ikke at flage på dronning Margrethe, prins Henrik, kronprins Frederik, kronprinsesse Mary, prins Joachim, prinsesse Marie og prinsesse Benediktes fødselsdage. Og i Nordjyllands Trafikselskab lader man sjældent en god anledning til at hejse flagene forpasse.

- Vi flager for alle kongehusets voksne medlemmer, på nær prinsesse Benedikte, det har altid været en tradition hos os, men siden 2002 har vi ensrettet det, så der flages på alle bybusserne i vores område. Vi synes, det er vores måde at markere de store dage på, siger Sanne Nørgaard fra Nordjyllands Trafikselskab til TV 2.

Hos Midttrafik, Fynbus og Sydtrafik flager man ikke for kronprins Frederik. Midttrafik oplyser til TV 2, at det er de enkelte kommuner, der bestemmer, om de vil flage på bybusserne.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden