Biler

Designer-trendy tysk SUV kommer nu som elbil

BMW viser den nye iX2, der kan fås med eldrift og en rækkevidde på over 400 km. Men modellen byder også på en stribe konventionelle motorer

Den nye iX2 søstermodel til iX1, og den klarer op til 449 km på en opladning.
Den nye iX2 søstermodel til iX1, og den klarer op til 449 km på en opladning. Foto: BMW

Opdateret 20. oktober 2023 kl. 10:22

Der er gang udviklingen blandt de mindre BMW-modeller, hvor den halvhøje X2 nu kommer i en ny generation. Den byder naturligvis på en elektrisk iX2-variant, som deler teknik med den mere fornuftige iX1.

Den betyder, at iX2 eDrive30, som er modellen, der introduceres først, har et batteri på 64,8 kWh (netto effekt) ombord, der driver en elmotor på 313 hk, mens rækkevidden er på 449 km, hvilket er 11 km længere end den noget mere kantede iX1, der kom i fjor. Den er også blevet lidt længere mellem akslerne.

X2, som altid har været det trendy alternativ til den lidt konservative X1, er vokset med en lille snes cm, og den måler nu 455 af slagsen. BMW fortæller, at den bredere sporvidde gavner både på bagsædet og i bagagerummet, hvor der er plads til 455 liter. BMW trækker da også en klar linje til iX1 med en sekskantet BMW nyregrill, der kan bestilles med LED belyst Ionic Glow konturbelysning. Et plus er, at man kan opgradere AC-hjemmeladningen fra 11 kW til 22 kW. Samtidig klares DC-lynladning ved 130 kW, hvilket betyder, at bilen oplades 10-80 pct. på 29 min.

Opvarmer batteriet automatisk

Her er også indlagt en funktion, så bilen automatisk forvarmer, hvis bilens navigationssystem har planlagt et stop ved en lynlader. iX2 byder som standard på mærkets digitale instrumentering Live Cockpit Plus, der også omfatter navigationsanlæg. Her er også automatisk bagklap plus en række assistentsystemer, herunder parkeringsassistent inklusive kamera og en bakkeassistent, der kan registrere genstande på op til 50 meter. I bedste BMW-ånd kan man også gøre bilen mere sportslig og individuel med en M Sportspakke og M Sportspakke Pro.

BMW X1 og X2
  • Den første generation af mellemklasse-SUV BMW X1, kom på markedet i 2009, mens anden generation fulgte i 2016 og tredje i 2022.
  • X2 blev lanceret for første gang i 2017. Den byggede på samme platform som X1, men var et lidt mindre og mere sportsligt alternativ. Anden generation lanceres i 2024.
BMW

De legeglade kan hygge sig med "in-car gaming" under opladning. Det sker gennem platformen, ”AirConsole”. Det er ifølge BMW meget simpelt at sætte sin smartphone op som controller ved at skanne en QR -kode, og så kan alle passagerer dyste i forskellige discipliner inden for motorsport, quiz og andre færdighedsspil. I den helt lavpraktiske afdeling kan iX2 have 1200 kg på krogen, og det er også muligt med elektrisk svingbart anhængertræk. Den nye BMW iX2 kommer til marts næste år. I løbet af sommeren følger en fuldelektrisk version mere. BMW X2 produceres også med en række konventionelle motorer. Den danske importør har endnu ikke meldt ud om denne del.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden