- Det er ved at være rutine
I Hanstholm er man vant til et stormende vejr
HANSTHOLM: En orkan er da ikke noget, der slår gæve nordjyder i Hanstholm ud.
I hvert fald ikke ifølge havnevagt Per Kristensen, som NORDJYSKE talte med ved 18-tiden lørdag.
- Selv om blæsten nu er på orkanstyrke, er her ingen problemer, og det har der heller ikke været. Storm og orkan er ved at være rutine for os. Vi ved, at det blæser mere ved Vesterhavet, så det er ikke noget, der slår os ud, lyder det med særdeles rolig stemmeføring fra havnevagten.
Da vi ringer til ham, er han netop kommet indenfor efter en tur ude i orkanen, og han medgiver, at det hyler, rusker og blæser ganske voldsomt derude.
- Men alle er jo blevet informeret godt om, at det kunne blive orkanstyrke. Derfor er fiskerne selvfølgelig også blevet i havn.
- De er gode til at forberede sig på en sådan situation. De binder skibene godt fast og holder ekstra øje med, at der ikke sker noget med dem, fortæller Per Kristensen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.