Det gik bedre end frygtet for BK Outsiders

BRØNDERSLEV:Så kom turen til at få førsteholdet for herrer i jyllandsserien i BK Outsiders i aktion ¿ en hård åbningskamp mod nedrykkerne fra 2. division Five O¿Clock fra Aalborg. Men det blev langtfra som frygtet, idet BK Outsiders vandt kampen 8-2 og endda kun tabte den tredje erie med én sølle kegle. Der var fine resultater ¿ og klubbens nyeste spiller Jørgen ¿Bager¿ Jensen tog sig af topscorerværdigheden med 788 kegler, der gir et godt snit på 197, derefter fulgte Lars ¿Tryksen¿ Nielsen med 762, Kurt Jensen med 702, Niels H. Nielsen med 694, Orla Thomsen med 660 og Ole Hansen med 660. Klubbens serie to hold på herresiden var ude i deres tredje kamp, som blev til et knebent nederlag på 4-6 til LBC fra Aalborg ¿ begge hold spillede noget over det normale niveau for denne række med et keglefald på 4059 mod LBC¿s 4105 - Et meget stort lyspunkt fra BK Outsiders var Kim Olesen, der spillede en ualmindelig flot kamp, der resulterede i flotte 851 kegler ¿ et snit på hele 212,75. Det gør ham til nyt medlem af klub 800, fortæller klubbens formand Lars Nielsen. - De øvrige spillerede på vores hold spillede på dagen lidt under niveau, så der var ikke meget der skulle til for at have ændret resultatet til 10-0 i stedet ¿ men vi er glade for vores nuværende delte anden plads i rækken alligevel. Klubbens serie A damehold var ude i sin tredje kamp og mødte en hård modstander i HIK fra Hobro, det blev til en nederlag på 2-8, men også her kunne få kegler have ændret resultatet til en sejr i stedet, idet serie 2 og 3 blev tabt med henholdsvis 20 kegler og otte kegler. Det samlede keglefald blev 2252 mod HIK¿s 2271, hvilket fortæller hvor tæt det reelt var. Damernes topscorer blev Lone Fogh med 669. Det giver et snit på 167,25. - I den kommende weekend tager jyllandsserien til Fjerritslev og spiller en udsat kamp. En sejr her vil sende holdet på oprykningskurs, selv om det er tidlig på sæsonen, fortæller Lars Nielsen.