Det kan være svært at tiltrække viden

Ledige akademikere fra DJØF på besøg hos firma, der mangler højtuddannede

Ledige medlemmer af Danmarks Jurist- og Økonomforbund var onsdag på besøg i Frederikshavn. Vejen blev blandt andet lagt forbi entreprenørvirksomheden Trigon. Foto: Kurt Bering <i>Kurt Bering</i>

Ledige medlemmer af Danmarks Jurist- og Økonomforbund var onsdag på besøg i Frederikshavn. Vejen blev blandt andet lagt forbi entreprenørvirksomheden Trigon. Foto: Kurt Bering Kurt Bering

Galleri - Tryk og se alle billederne.

1
Galleri - Tryk og se alle billederne.

FREDERIKSHAVN:De nordjyske akademikere har svært ved at finde arbejde. 8,2 procent af dem er i øjeblikket berørt af ledighed, og det er næsten to procentpoint højere end landsgennemsnittet. Men årsagen er ikke nødvendigvis, at der ikke er job at få.

I Frederikshavn er entreprenørvirksomheden Trigon med jævne mellemrum på jagt efter den højt uddannede arbejdskraft. Med visse udfordringer til følge
- Vi har faktisk oplevet, at det kan være svært at tiltrække den viden, der er nødvendig. Vi skal tilbyde noget ekstra, ellers er det lettere bare at tage til København, fortæller Karl-Erik Slynge, der er direktør i Trigon.

Besøg vækkede interesse

Men nu skal akademikerne have øjnene op for virksomhederne i eksempelvis Vendsyssel.

Ledige økonomer og jurister fra fagforbundet DJØF var derfor onsdag inviteret på tur med forbundets jobbus. Her gik turen blandt andre forbi Trigon, der fik vækket interessen hos flere af de ledige akademikere.
- Det virker faktisk som en rigtig interessant virksomhed. De tør tænke i nye baner, og jeg tror også godt, at de vil kunne bruge en som mig, siger Lene Tastum fra Aalborg, der i øjeblikket er arbejdsløs jurist.
Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.